illusztráció illusztráció

Inváziós kagyló tisztítja a Balaton vizét

2008-ban találkozhattunk vele először a Siófoki-medencében, s nem is sejtettük, milyen hasznos munkát végez.

 egy kis gyorstalpaló a kvagga kagylókról

Fitoplanktonokkal táplálkozik, a vándorkagylóhoz képest gyorsabb növekedésű, valamint a tápanyag-raktározása is jobb, aktívabb. Jobban tud összpontosítani a növekedésre és a szaporodásra is. A pontyok egyik kedvelt tápláléka.

Talán sokan még soha nem is hallottak az ún. kvagga kagylóról - bevalljuk, túl sokszor mi sem találkoztunk ezzel a kifejezéssel -, pedig érdemes megjegyezni a nevét, hiszen a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai legújabb munkájukban éppen azt vizsgálták meg, hogy a tó parti övében jelen lévő makrogerinctelen közösség mintegy 90%-át kitevő inváziós kvagga kagyló milyen szerepet játszhat a tóba kerülő szerves szennyezőanyagok koncentrációjának csökkentésében.

Maga a faj hazánkban a Balatonban, leginkább a Siófoki-medencében terjedt el, először 2008-ban lehetett vele találkozni. Itt gyorsan meghonosodott, és kiszorította a területen korábban tömegesen előforduló vándorkagylót. 

A kutatók mérései szerint a kvagga kagyló nagyjából 2 dl vizet képes átszűrni óránként, így

a balatoni állomány a parti öv vízmennyiségét 3 naponta átszűri,

mely alapján feltételezni lehet, hogy a kvagga kagyló bizony hatékony víztisztító képességgel rendelkezik.

illusztráció
Kvagga kagylók nélkül nem lehetne ilyen tiszta a Balaton | Fotó: Hatakamata

"A Balaton egészét tekintve a mért szerves szennyezők tér- és időbeli eloszlása nem különbözött jelentősen az elmúlt évtizedekben mértektől, és koncentrációjuk nem közelítette meg az élőlényekre veszélyes határértékeket. Ugyanakkor a diffúzan és tartósan az üledékben jelen lévő policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) és a szezonálisan változó mennyiségben mérhető gyógyszerhatóanyagok (nem szteroid típusú gyulladásgátlók, NSAID-ok) jelenléte felhívja a figyelmet az élővilágot érő lehetséges krónikus és akut hatásokra is" - olvashatjuk a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet legfrissebb cikkében.

illusztráció
Kvagga kagylók | Fotó: HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet

Laboratóriumi vizsgálatok szerint a kvagga kagylók 

10 nap alatt a Balaton vizében lévő PAH-ok akár 85–100%-át képesek eltávolítani,

valamint egyes gyógyszermaradványokat (NSAID-ok) is gyorsan és hatékonyan, szelektíven kiszűrik a szennyezett vízből. Szóval ha nyáron esetleg véletlenül belelépünk egy kagylóba, ami elvágja a lábunkat, ne csak jajgassunk, hanem gondoljunk arra, hogy ezek a kis élőlények milyen hasznos munkát végeznek a tó és a mi védelmünknek érdekében.

Borítókép: HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet

Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés